Galda tenisa noteikumi
Handbook for Match Officials, July 2019 |
Galda tenisa noteikumi iesācējiem
Lai spēlētu galda tenisu ir nepieciešami šādi piederumi:
Galda tenisa galds:
Tam jābūt taisnstūra, 2.74m garam un 1.525m platam, tumši zaļā, vai zilā krāsā un matētam, un tam jāatrodas horizontālā plaknē 76cm virs grīdas. Galda spēles virsma var būt no jebkura materiāla, kas dod apmēram vienādu 23cm atlēcienu, kad standarta bumbiņa krīt uz to no 30cm augstuma. Spēles virsmā netiek iekļautas galda vertikālās malas.
Tīkliņa konstrukcija:
Tīkliņu ar stiprinājumiem pieliek pie galda, tam jābūt nostieptam 15,25cm augstumā, visā spēles virsmas platumā, sadalot galdu divās vienādās daļās. Svarīgi, lai tīkliņš būtu stingri nostiepts, un pareizajā augstumā!
Bumbiņa:
Bumbiņai jābūt lodveida, ar diametru 40 mm, un tai jāsver 2,7g. Bumbiņai jābūt veidotai no celuloīda, vai no līdzīga plastikāta materiāla, matētai, un baltā vai oranžā krāsā.
Rakete:
Nepieciešamas divas, vai četras raketes , tas atkarīgs no spēlētāju skaita, pie viena galda var spēlēt vienspēli (viens pret vienu), vai dubultspēli (divi pret divi).
Spēlei izmanto raketes, kuru platums parasti ir apmēram 15 cm, kaut gan oficiālajos galda tenisa noteikumos konkrēts atļautais izmērs nav norādīts. To izgatavo no koka, kurai vienā, vai abās pusēs pielīmēta gumija, tā var būt gluda, vai ar pumpiņām uz āru. Ja gumija pielīmēta abās raketes pusēs, vienai jābūt sarkanai, otrai melnai.
Kad visi galda tenisa piederumi ir kārtībā, spēle var sākties.
Ja spēlei ir skatītāji, spēlētājiem jābūt atšķirīgas krāsas kreklos. Kā arī, ja spēle notiek ar baltu bumbiņu, spēlētājam nevajadzētu būt baltā kreklā.
Serve:
Servei jāsākas ar to, ka bumbiņa brīvi guļ uz servētāja nekustīgas brīvās rokas atvērtā plaukstā. Servētājam jāpamet bumbiņa uz augšu gandrīz vertikāli, neiegriežot to, tā lai tā paceļas vismaz 16 cm augstumā no brīvās rokas plaukstas, un pēc tam krītot lejā, līdz sitienam nekam nepieskartos. Uzreiz kā bumbiņa tiek pamesta, servētāja brīvā roka un plauksta jānovirza sāņus, lai tā neaizsegtu redzesloku starp bumbiņu un tīkliņu, pretiniekam sitiena izpildīšanas brīdī bumbiņa ir jāredz.
Pa Bumbiņu tās kritiena laikā servētājam jāsit tā, lai bumbiņa vispirms skartu viņa spēles galda virsmu, pēc tam, pārlidojot pāri vai apkārt tīkliņa konstrukcijai, bumbiņai jāpieskaras pieņēmēja spēles virsmai. Dubultspēlēs bumbiņai jāpieskaras secīgi, servētāja labajai spēles laukuma pusei, bet pēc tam pieņēmēja labajai spēles laukuma pusei. Ja serve izpildīta pareizi, bet skar tīkliņu, tā jāatkārto.
Serve ir ļoti svarīga spēles sastāvdaļa, un no tās bieži vien ir atkarīgs spēles rezultāts, tāpēc to jācenšas izpildīt pareizi!
Sets:
Setu uzvar spēlētājs vai pāris, kas pirmais iegūst 11 punktus. Pēc katriem 2 ieskaitītiem punktiem serves pieņēmējs, vai pāris kļūst servētājs, un tā līdz seta beigām, ja vien abi spēlētāji, vai pāri nav ieguvuši 10 punktus, kad serves pieņēmējs, vai pāris kļūst par servētāju ik pēc katra ieskaitītā punkta. Setu šajā gadījumā uzvar spēlētājs, vai pāris, kas pēc tam pirmais iegūst 2 punktu pārsvaru.
Pēc katra izspēlētā seta spēlētāji mainās galda pusēm, ja spēle nonāk līdz pēdējam izšķirošajam setam, pēc viena spēlētāja pirmajiem iegūtajiem pieciem punktiem spēlētāji atkal mainās galda pusēm.
Spēle:
Spēle var sastāvēt no jebkura skaita labākajiem setiem, bet parasti tā sastāv no iespējamiem pieciem setiem, kuros uzvarētājs tiek noteikts pēc trim uzvarētajiem setiem, vai svarīgākās sacensībās spēle sastāv no iespējamiem septiņiem setiem, kuros uzvarētājs tiek noteikts pēc četriem uzvarētajiem setiem. Ja spēles laikā rodas strīdus situācija, spēlētājiem ir pretējs viedoklis, un nav tiesneša, ir vispārēji pieņemts konkrēto punktu pārspēlēt!
Sekojiet Galdateniss.lv arī sociālajos tīklos:
www.PlayTables.lv www.pingpongshop.eu